دکتر فرهاد رهبر::

هر کسی در دانشگاه آزاد اسلامی به دین و قرآن توهین کند، لحظه‌ای تحملش نمی کنیم

کد خبر: 724 تاریخ انتشار: 1396/12/9
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: هر کسی در دانشگاه آزاد اسلامی بخواهد به دین، قرآن و پیامبر(ص) توهین کند، لحظه‌ای او را تحمل نخواهیم کرد.
image
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: هر کسی در دانشگاه آزاد اسلامی بخواهد به دین، قرآن و پیامبر(ص) توهین کند، لحظه‌ای او را تحمل نخواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز در اولین گردهمایی معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که در واحد علوم و تحقیقات برگزاری شد، با ابراز خرسندی از حضور در جمع فرهیخته و نورانی فرماندهان جبهه فرهنگی، ابراز امیدواری کرد این جمع توانمند و فرهیخته، در کارزار فرهنگی با تدبیر، برنامه‌ریزی و تلاش به اهداف عالیه ای که مدنظر مقام معظم رهبری است، دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه اساس و ریشه فرهنگ، عقیده، باور و برداشت هر انسانی از واقعیات و حقایق عالم است، گفت: فرهنگ مانند یک روح در کالبد و جسم است و به تعبیر مقام معظم رهبری مانند هوا در فضاست که دیده نمی‌شود. فرهنگ به تمامی حرکات و تصمیم های یک جامعه جهت می دهد و فعالیت های جامعه را تحت‌الشعاع خود قرار میدهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در جامعه دانشگاهی، وضعیت به همین منوال است و تمامی مسائل آموزشی، پژوهشی، علمی و فناوری تحت‌الشعاع حوزه فرهنگ قرار دارد. در واقع این فرهنگ است که مانند روح به تمام حرکات دانشگاه جهت می دهد.

دکتر فرهاد رهبر با بیان اینکه فرهنگ به عنوان شکل‌دهنده به ذهن و افکار عمومی در دانشگاه نیز فعالیت می کند، اظهار داشت: مسائلی از جمله رفتار دانشجو با استاد، استاد با دانشجو، کارمند با کارمند، کارمند با دانشجو و... تحت تاثیر مسائل فرهنگی قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: حرکت در دانشگاه براساس فرهنگ دانشگاه و محیط شکل می گیرد و تصمیم‌گیری تمامی دانشگاهیان براساس فرهنگی است که در ذهن و محیط آن جامعه حاکم است، به همین دلایل است که ما نباید و نمی‌توانیم به موضوع فرهنگ در جامعه بی‌تفاوت باشیم. امید، خودباوری و استقلال در بین دانشجویان، استادان و کارمندان، حکایت از این دارد که تمام فعالیت های دانشگاه از فرهنگ محیط تبعیت می کند. به تعبیر مقام معظم رهبری، فرهنگ مانند یک نور نامرئی است که محیط را احاطه کرده و جامعه را هدایت می کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ به تمامی امور در جامعه جهت می دهد، اظهار داشت: به همین دلیل ما باید نسبت به این امر مسئولانه‌تر بیاندیشیم، چرا که موظف به تحول و تغییر هستیم.

وی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، گفت: یکی از وظایف اصلی شما تدوین و اجرای برنامه تحول در دانشگاه آزاد اسلامی است. ما موظفیم فرهنگی که ما را در دانشگاه احاطه کرده، بشناسیم. اگر ناصواب است، آن را اصلاح کرده، اگر ضعیف است، آن را تقویت کرده و اگر نفوذی در آن وجود دارد، آن را شناخته و مانع انجام ماموریتش شویم.

اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ میسر نیست

دکتر فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه اصلاح جامعه بدون اصلاح فرهنگ میسر نیست، گفت: در همین زمینه، دانشگاه آزاد اسلامی نیز اصلاح نمی شود تا زمانی که فرهنگ آن اصلاح شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: باید در این دانشگاه، برنامه‌ریزی برای ایجاد برنامه تحولی را در صدر اولویت های خود قرار دهیم. اولین برنامه تحولی، تحول فرهنگ است، چرا که تمام مسائل دیگر تحت‌الشعاع این موضوع قرار دارد.

وی با بیان اینکه صرف داشتن یک معاونت فرهنگی در مرکز و تشکیلات آن در واحدها و تشکیل جلسات و نشست ها در این خصوص، کفایت نمی کند، گفت: در این زمینه قاعدتاً به یک برنامه‌ریزی جدی نیاز داریم. همه فعالیت های فرهنگی به دلیل گسترده بودن آن، باید کارآمد، مداوم و همراه با یک مدیریت راهبری و به تعبیر مقام معظم رهبری یک حرکت جهادی باشد.

دکتر فرهاد رهبر خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی واحدها، گفت: وظیفه شما فرماندهی این جهاد فرهنگی است و شما مسئولید در حوزه سرزمینی و واحدهای خود این فرماندهی را بر عهده بگیرید.

وی با تاکید بر اینکه جبهه فرهنگی، یک کارزار است که از جبهه جنگی بسیار مهم‌تر است، گفت: در جبهه جنگ دشمن را می بینیم و به شگردهایش آشنایی داریم، اما در کارزار فرهنگی وضعیت اینگونه نیست، چرا که نمی‌توانیم دشمن و شگردها را ببینیم، بنابراین فرماندهی در این حوزه نیازمند داشتن یک طراحی عملیاتی در کارزار فرهنگی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: باید در این کارزار فرهنگی به مهم‌ترین هدف آن که اجرایی کردن مطالبات مقام معظم رهبری است، دست پیدا کنیم. باید با یک طراحی و نقشه راه، بدانیم در این کارزار چه موانعی روبه‌روی ماست. دشمن‌شناسی یکی دیگر از موضوعات مهم در این کارزار فرهنگی است. باید بتوانیم با آینده‌نگری و ابزار مناسب به نقطه مطلوب برسیم.

دکتر فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه باید به رخنه های فرهنگی در دانشگاه توجه داشت، گفت: باید بررسی شود که این رخنه های فرهنگی توسط چه کسانی در دانشگاه ها مدیریت شده و ابزار آنها برای این نفوذ و رخنه چیست. این موضوع یکی از وظایف اصلی فرماندهان جبهه فرهنگی است.

وی افزود: شیوه های برخورد با این رخنه های فرهنگی باید متناسب با محیط هر واحد و استان برنامه‌ریزی شده و به اجرا در آید.

نماد بارز رخنه فرهنگی، استهاله فرهنگی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نماد بارز رخنه فرهنگی، استهاله فرهنگی است، گفت: امروز شاهدیم که فرهنگ غرب در بین جوانان ما نفوذ کرده و این نفوذ منجر به استهاله فرهنگی شده است. این رخنه با یک ظاهر موجه در بین جوانان و دانشجویان در حال ارائه است که منجر به فاجعه‌ای بزرگ در دانشگاه ها شده و شاید ما به عنوان مسئول در خواب هستیم.

دکتر فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: به تعبیر حضرت علی (ع) اگر بخوابیم، دشمن ما را با لگد بیدار می کند، بنابراین واجب و ضروری است که این جریان رخنه را شناخته و با تدبیر و برنامه‌ریزی مانع از رخنه فرهنگی در دانشگاه ها شویم.

وی با اشاره به مفهوم «هزار وجه آزادی» گفت: یکی از دام های وحشتناکی که در بستر آزادی پهن شده، این است که با حساسیت نسبت به فعالیت های ضدفرهنگی مقاومت می کنند. برای مثال اگر یک استاد با توهین به مقدسات از دانشگاه اخراج شود، دشمنان فریاد از دست رفتن آزادی را سر می دهند.

دکتر فرهاد رهبر تاکید کرد: من اعلام می کنم هر کسی در دانشگاه آزاد اسلامی بخواهد به دین، قرآن و پیامبر اکرم(ص) توهین کند، لحظه‌ای او را تحمل نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه به تعبیر مقام معظم رهبری، آزادی غیر از ولنگاری است، گفت: در هیچ جای دنیا آزادی به این معنی وجود ندارد و تمام دانشگاه های دنیا برای محیط خود قوانین و مقرراتی دارند. آزادی غیر از رهاسازی است. آزادی در چارچوب یک سری ضابطه معنا می شود.

ولنگاری موجود در دانشگاه بسیار سخیف‌تر و کشنده‌تر از اسلحه و چماق است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه ولنگاری موجود در دانشگاه بسیار سخیف‌تر و کشنده‌تر از اسلحه و چماق است، گفت: شمشیر زبان که امروز در کلاس های درس، اعتقادات دانشجویان را مورد حمله قرار می دهد نیز از هزاران قمه و قداره خطرناک‌تر است.

وی با بیان اینکه آزادی، معنا و مفهوم خاص خود را دارد، گفت: امروز با استفاده از بیان، هنر، ابزارهای گوناگون، پول، نمره، ایجاد یک شخصیت کاذب در یک استاد و کاریزمای توخالی، ایمان و باورهای مردم و دانشجویان را تحت تاثیر قرار می دهند و این به معنای آزادی نیست.

دکتر فرهاد رهبر خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: شما وظیفه دارید این موضوعات را در دانشگاه شناسایی کرده و با برنامه‌ریزی مستند و مستدل، طراحی عملیاتی داشته باشید.

وی با تاکید بر اینکه آزادی یکی از اصول اسلام و شعارهای مهم انقلاب اسلامی بوده و هست، گفت: برای رسیدن به این ماموریت بزرگ، کار فرهنگی و در اصطلاح یک کار هیئتی، فرجام مناسبی نخواهد داشت، البته کار هیئتی نیز خوب و لازم است. بدون شناخت ابعاد کار فرهنگی، اهداف مورد نظر سرمایه های مادی و فرهنگی بدون هیچ‌گونه تغییر مطلوب به هرز می رود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: ما در این زمینه گزارش نمی‌خواهیم. نتیجه عمل و حاصل کار فرهنگی را لازم داریم، به همین منظور برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی در هر استان، واحد، سال تحصیلی و محیط باید متفاوت و متناسب با همان منطقه باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به اسناد بالادستی، مسیر فرهنگی را آغاز کرده است، گفت: برنامه‌ریزی برای انجام امور فرهنگی با ایجاد یک شبکه گسترده در سراسر کشور شروع شده است، البته کار فرهنگی نیاز به یک عزم ملی دارد و این عزم امروز در دانشگاه آزاد اسلامی از بالاترین نقطه آن که شخص رئیس هیات موسس و هیات امناست شروع شده و باید به آخرین حلقه فعال در دانشگاه تسری پیدا کند.

باید منویات و مطالبات مقام معظم رهبری را در دانشگاه به مرحله اجرا در آوریم

وی افزود: اگر این موضوع اتفاق افتاد، ما می توانیم موفق باشیم. باید بتوانیم منویات و مطالبات مقام معظم رهبری را در دانشگاه به مرحله اجرا در آوریم و معاونان فرهنگی و دانشجویی وظیفه دارند این شبکه را ساخته و یک حرکت خودجوش را طراحی کنند.

دکتر فرهاد رهبر افزود: آتش به اختیار که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند، در اینجا معنا پیدا می کند. آتش به اختیار به آخرین حلقه‌ای که در خط مقدم جبهه فرهنگی می جنگد، گفته می شود و باید این عزم در تمامی دانشگاه ایجاد شود. اگر با اعتقاد و باور استوار برنامه‌ریزی کنیم، قطعاً در این عرصه پیروز شده و به دشمن اجازه حرکت نخواهیم داد. تمام دنیا در 8 سال دفاع مقدس نتوانستند مقابل جمهوری اسلامی ایران بایستند و این به دلیل اعتقاد، ایمان و پشتوانه جوانان ما بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تمام جهانیان فهمیده‌اند که اگر نتوانند اعتقاد را از جوانان ما بگیرند، نمی‌توانند کاری پیش برند. به همین دلیل در این حوزه برنامه‌ریزی کرده‌اند و ما باید با تمام قدرت در این راه با دشمن مقابله کنیم.

برچسب‌ها : دانشگاه آزاد اسلامی - دکتر رهبر - قرآن

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


    عضویت در خبرنامه

    آمار بازدید       امروز: 126    ديروز: 222    اين ماه: 7335    تاکنون : 94965